Personel Taşımacılığı

Ülkemizde toplu taşımacılığın en önemli bölümlerinden birisini personel taşımacılığı oluşturur. Aynı öğrenci taşımacılığı hizmetleri gibi personel taşımacılığı hizmetinin de bazı kuralları vardır ve bu kurallar çerçevesinde yapılması gerekir. Kanunlar personellerin güvenli ve rahat bir yolculuk yapmasına imkan sağlayan bazı kurallar koyuyor. Bu kurallara uymayan kurum ve kuruluşlar ise personel taşımacılığı yapamazlar.

Personel taşımacılığı hizmetinden personellerinin rahat ve güvenli bir şekilde işe gelmesini ve eve geri dönmelerini isteyen bütün işverenler faydalanabilir. Yapılan araştırmalar personel taşımacılığı hizmetinden faydalanan şirketlerde iş veriminin bu hizmetten faydalanmayan şirketlere göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Bunun en büyük sebebi ise personeller servisler sayesinde işe geç kalmıyor ve yol yorgunluğu çekmiyor.

Günümüz şartları düşünüldüğü zaman özellikle büyük şehirlerde trafik işe gidiş ve dönüş saatlerinde çok yoğun olmaktadır. Bu yüzden işe gidecek olan kişiler evden işe gidiş yolu sırasında ve işten eve gidiş yolu sırasında çok fazla yorulurlar. Buda kişinin özellikle ilk çalışma saatlerinde verimini düşürebilir. Özellikle iş imkanları nedeniyle yaşadığı muhitten uzak bir muhitte yaşayan kişilerde bu problem daha fazla görülmektedir. Bu yüzden çalışanlarının verimliliğini ve daha rahat ulaşım sağlamasını isteyen firmaların ilk önceliği personel taşımacılığı hizmetinden faydalanmaktır.

Firmaların büyük bir çoğunluğu personellerinin iş yerlerine ulaşımını sağlamak için yol parası vermektedir. Fakat günümüzde birçok firma bu ücreti karşılamak yerine personellerinin iş yerine ve evlerine ulaşımı için servis imkanı sunmaktadır. Personel taşımacılığı hizmeti sırasında personeller belirli güzergahlar kullanılarak belirtilen noktalardan alınırlar ve yine belirtilen noktalara geri bırakılırlar. Personel taşımacılığı sırasında kullanılan güzergah en kısa güzergah olarak tercih edilir ve trafik sıkıntısına girmemeye özen gösterilerek personellerin taşımacılığı yapılır. Günümüz şartlarında personel taşımacılığı en güvenli ve rahat yöntemdir.